събота, 3 януари 2015 г.

Ново заглавие!

Марина Фиорато - Мадоната на бадемите

Резюме:
История за любовта, от която са родени най-известният ликьор и едни от най-красивите фрески на ренесансовата живопис.
Флоренция, 1503. Когато Бернардино Луини, талантливият ученик на Леонардо да Винчи, се заклева, че всяка жена, която рисува, ще бъде красива като ангел, той няма никаква представа, че ще трябва да почака повече от двайсет години, за да открие своето вдъхновение…
Годината е 1525. Луини е нает да нарисува религиозна фреска в църква из хълмовете на Ломбардия. Художникът вижда в църквата красивата Симонета ди Сароно, наскоро загубила мъжа си в кървавите войни между италианските градове държави, и остава запленен от нейната красота и от тъжните й очи. Той я обезсмъртява като Мадоната в своята най-прочута творба, която и днес може да бъде видяна в църквата „Санта Мария деи Мираколи” в Сароно. 
Художникът и моделът му се влюбват и като символ на любовта им Симонета създава свой шедьовър – тя измисля питие за любимия си от сока на бадемите, които растат в нейната градина. Но докато стенописът и ликьорът стават все по-популярни, връзката на двойката предизвиква скандал, който заплашва любовта им. И дори живота им... И днес хората се наслаждават на амарето Disaronno, но малцина знаят историята за любовта, която е вложила горчиво-сладката си тайна в него.
Сред горчивия аромат на бадемите и уханието на боята от четката на талантливия художник се разгръща една великолепна история за страст и предателство. За неподозирана смелост и благородство. За любовта, от която са родени най-известният ликьор – амарето, и едни от най-красивите фрески на ренесансовата живопис. 
В роман „Мадоната на бадемите” Марина Фиорато съумява да улови ароматите, страстта и енергията на ренесансова Италия. Невероятно умело преплита суровостта на войните, на религиозните преследвания със страстта към живота и живописта. Всяка страница е пропита с атмосферата на историческия период – пищността на дрехите, величествени нюанси на кадифето и дантелата, луксът по стените, подовете и в дворците.
За автора: 
Марина Фиорато е наполовина венецианка, наполовина англичанка. Родена е в Манчестър и израства в Йоркшир Дейлс. Има диплома по история от Оксфорд Юнивърсити и от университета във Венеция, където изучава пиесите на Шекспир като исторически източник. След това започва да се занимава с рисуване и история на изкуството. Работила е като илюстратор, актриса и филмов критик. Правила е дизайна на турнетата на рок групи като U2 и Rolling Stones. Живее в Северен Лондон със съпруга, сина и дъщеря си.
Първата книга на Марина Фиорато е отхвърлена от всички по-големи британски издателства, докато най-накрая малко независимо издателство решава да рискува. Рискът е оправдан и не след дълго „Стъкларят от Мурано” става хит на британския и американския пазар. С втората си книга - „Мадоната на бадемите” (в България тя излиза трета поред), Фиорато няма подобни проблеми. Романът постига голям успех. А за третия си роман - „Тайната на Ботичели”, получава аванс от 250 хиляди лири от британските и германските си издатели. Малко след това правата на „Стъкларят от Мурано” са продадени в Холивуд. Някои американски литературни рецензенти пишат за „Тайната на Ботичели”, че е „по-добър от „Шифърът на Леонардо”. Най-новата й книга у нас е „Дъщерята на Сиена”.
Самата Марина споделя, че все още е в шок от бързото развитие на събитията. „Да си отхвърлян толкова много пъти, да си чувал коментари, че трябва да спреш да пишеш, и след това да постигнеш такъв неочакван успех е просто поразително. Надявам се това да вдъхнови всички автори, че трябва да продължават да пишат.” Също като авторката на Хари Потър - Джоан Роулинг, Марина прекарва месеци по кафенетата в Лондон, докато пише „Стъкларят от Мурано”, защото в тесния семеен апартамент няма място за нея. Тя избира кафенетата в книжарниците, за да може да прави справки за Венеция и всички други подробности, които са й необходими за книгата. След трудното начало „Стъкларят от Мурано” светкавично се превръща в бестселър и е издаден на 21 езика, а холивудски продуценти я наемат, за да превърне книгата си в сценарий. „Мадоната на бадемите” повтаря успеха на дебютния й роман, а прочутата британска парфюмерийна фирма Floris пусна на пазара специален парфюм.
*Ако вече сте чели книгата, то с нетърпение очаквам вашите отзиви в полето за коментари! :)

Няма коментари:

Публикуване на коментар